Дати: 
26/04/16 - 27/04/16
Місце: 
Київ
I Міжрегіональна навчальна сесія з питань покращення якості, квітень 2016 р.

 

Після серії регіональних навчальних сесій з покращення якості, проведених протягом березня-травня, представники колаборативу з покращення якості з семи областей, в яких проводиться ця ініціатива, зібралися у Києві на Першу міжрегіональну зустріч 25-27 квітня 2016 року. 

Мета зустрічі полягала в обміні досвідом покращення якості надання послуг у сфері ВІЛ на місцевому, регіональному та міжнародному рівні, а також у перегляді регіональних пакетів змін протягом наступного етапу імплементації, що триватиме до жовтня 2016 року.

Заступник директора з питань організації медичної допомоги ВІЛ-інфікованим особам ДУ "Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України" Лариса Гетьман окреслила хід виконання Національної програми боротьби з ВІЛ/СНІД  та розробки уніфікованого клінічного протоколу.

Бруно Буше (FHI360), Елеонора Гвоздьова (ЮНЕЙДС), Олексій Бобрик (ВООЗ), Даніел Дарроу Де Мора (FHI360) та Ширлі Ко (Pact Inc.) презентували міжнародні рекомендації та перспективні практики.

Регіональні команди підготували постерні презентації у формі Дошок успіхів, на яких представили цілі покращення, маршрути пацієнтів, зміни для тестування, діаграми, що демонструють кількість людей, що пройшли тестування на ВІЛ, долучилися до послуг підтримки та лікування, а також найбільш значні перешкоди в роботі, які необхідно обговорити протягом триденної зустрічі.  

Регіональні досягнення:

Одеська область:

 • вісім сайтів АРТ, що не призначали АРТ раніше, почали призначати лікування пацієнтам;
 • протягом січня-березня 2016 року до лікування було залучено 565 нових пацієнтів у порівнянні з 249 пацієнтами у січні-березні 2015 року.

Місто Київ:

 • час, що витрачається на транспортування біоматеріалів з різних медичних закладів міста до лабораторії СНІД-центру, було зменшено з 2 тижнів до 3 днів;
 • рівень виявлення ВІЛ серед пацієнтів, яких направляють на тестування на ВІЛ працівниками первинної медико-санітарної допомоги, склав 6% (23 ВІЛ-позитивних серед 384 протестованих).

Київська область:

 • на сайтах АРТ почали також функціонувати три центри тестування на ВІЛ;
 • чотири сайти АРТ почали розповсюджувати АРВ-препарати через аптеки; 
 • з 281 пацієнта регіонального СНІД-центру, що перестали з’являтися для отримання послуг, 78 (27,8%) були повернені до системи послуг; 41 з них розпочав АРТ. 

Херсонська область:

 • у трьох районах області медичні сестри пройшли навчання та почали надавати послуги з консультування та тестування; 
 • у трьох районах на придбання експрес-тестів були виділені кошти з місцевих фондів. 

Запорізька область:

 • місцеве фінансування одного району виділило кошти на придбання вакуумних контейнерів;
 • у двох районах центральні районні лікарні укомплектували штат АРТ сайтів психологами.

Дніпропетровська область:

 • в січні-березні 2016 року було зареєстровано 463 нові випадки інфікування ВІЛ у порівнянні з 306 випадками в січні-березні 2015 року;
 • до лікування було залучено 344 нових пацієнтів у порівнянні з 254 в січні-березні 2015 року;
 • почав використовуватися метод СМС-повідомлень для запобігання припинення відслідковування пацієнта.

Миколаївська область:

 • серед нових випадків виявлення ВІЛ-інфекції 90% були зареєстровані на АРТ сайтах; з них 90% почали лікування;
 • на АРТ сайтах у чотирьох районах було відкрито чотири нові посади медичних сестер;
 • нагадування через СМС-повідомлення, що почали використовуватися в Очакові, повернули 72% (48 з 67) втрачених пацієнтів до системи послуг;
 • у Первомайському районі рівень виявлення ВІЛ через скринінг пацієнтів на ризиковану поведінку, склав 11% (8 ВІЛ-позитивних результатів серед 74 проведених експрес-тестувань).

Учасники напрацювали рекомендації стосовно процедури підтверджувального тестування ВІЛ-позитивних зразків за допомогою ІФА, медичних оглядів, необхідних для початку АРТ, персоналу на АРТ сайтах, розподілу пацієнтів на АРТ сайтах тощо.

Впродовж міжрегіональної навчальної сесії учасники виробили рекомендації з подолання таких системних перешкод в регіонах, як процедура підтвердження ВІЛ-інфекції другим тестом ІФА при взятті на диспансерний облік, обстеження при призначенні АРТ, невідповідність сайтів АРТ штатному розкладу та непропорційне навантаження сайтів диспансерною групою та кількістю пацієнтів на АРТ.

Регіональні команди з покращення якості поділилися своїми попередніми досягненнями та короткочасними планами, які вони описують у цьому відео.

Фотографії заходу можна знайти за цим посиланням.

З програмою та презентаціями можна ознайомитися у додатках нижче.