Дати: 
28/03/17 - 29/03/17
Місце: 
Київ
ІІІ Міжрегіональна зустріч колаборативу з покращення якості

 

Після серії регіональних навчальних сесій з покращення якості, проведених протягом листопада-грудня 2016, представники колаборативу з покращення якості з 8 областей, в яких проводиться ця ініціатива, зібралися 27-29 березня у Києві на Третю  міжрегіональну зустріч.

Зустріч мала на меті обмінятися досвідом між регіонами щодо успішно впроваджених змін, підтверджених даними  (індикаторами, динамічними графіками, каскадами); переглянути поточний пакет змін для впровадження протягом квітня-вересня 2017 року; переглянути регіональні дорожні карти (визначення цілей та завдань, сфер для покращення, ідей для змін та структури колаборативу) до 2020 року.

Звертаючись до учасників заходу, заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції Оксана Сивак підкреслила, що на етапі реформування системи охорони здоров’я  особливої цінності набуває досвід колаборативу у залученні  лікарів первинної медико-санітарної допомоги до медичного супроводу людей, що живуть з ВІЛ.

Наталія Нізова, Генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» привітала учасників та зробила огляд реформування системи охорони здоров’я.  Радник Генерального директора Центру громадського здоров’я з питань лікування та профілактики ВІЛ/СНІДу та вірусних гепатитів Лариса Гетьман ознайомила присутніх з новими підходами до виявлення та лікування ВІЛ-інфекції в Україні згідно з новим Уніфікованим проколом.

Директор департаменту програм в області охорони здоров'я USAID Джері Дайбл підкреслила, що USAID і надалі надаватиме підтримку українським партнерам у реалізації ініціатив, спрямованих на покращення якості медичних послуг.

Радник зі стратегічної інформації ЮНЕЙДС в України Елеонора Гвоздева у своєму виступі, присвяченому стратегії прискореного подолання ВІЛ у великих містах (Fast-Track Cities) повідомила поділилася з учасниками колаборативу планами щодо розширення переліку українських міст, які приєднаються до стратегії прискореного подолання ВІЛ у великих містах (Fast Track).

Протягом триденної зустрічі регіональні команди покращення якості презентували свої досягнення та аналізували виклики, переглянули поточні пакети змін, а також почали розробляти регіональні дорожні карти на період до 2020 року . До роботи регіональних команд активно долучалися еексперти міжнародної організації FHI360 Бруно Буше та Даніель Дерроу де Мора активно ділилися з командами своїми думками та долучалися до розробки планів.

Сьогодні у восьми регіонах (Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях та м. Києві) на базі сайтів АРТ працює 156 місцевих команд з покращення якості, до складу яких входять фтизіатри, шкірвенерологи, акушери-гінекологи, лікарі первинної ланки, медсестрі та соціальні працівники НУО. Кожен з восьми регіонів тестує від 6 до 27 змін зі складу загального пакету, що складається з 42 змін. 

Для заповнення прогалин, що існують у сфері виявлення ВІЛ-інфекції, учасники колаборативу проводили скринінг пацієнтів на ризиковану поведінку, тестування з ініціативи медичного працівника лікарями первинної ланки або вузькими спеціалістами, а також  тестування статевих партнерів ЛЖВ.

З метою залучення більшої кількості ЛЖВ до медичних послуг локальними командами запроваджено лабораторне тестування протягом одного звернення пацієнта; збільшено час роботи сайтів АРТ; покращено логістику між сайтами та лабораторіями; залучено службу ПМСД до меднагляду за ЛЖВ; запроваджено тестування на ВІЛ для стаціонарних хворих з постановкою на диспансерний облік до виписки з лікарні; а також СМС та телефонні нагадування пацієнтам про наступні візити.

Зміни, втілені колаборативом, покращили ефективність тестування на ВІЛ; збільшили відсоток ЛЖВ, які перебувають на диспансерному обліку, збільшили відсоток ЛЖВ на АРТ; покращили ефективність лікування.

З прикладами змін, що успішно впроваджувалися протягом останніх шести місяців у кожному з восьми регіонів, можна ознайомитися за посиланнями нижче.

Дніпропетровська область
Зміна: Передача пацієнтів на АРТ із центрів СНІДу до місцевих сайтів АРТ.
Прогалина: Лікування.

Запорізька область
Зміна: Співпраця з НУО (супровід пацієнтів соціальним працівником) для залучення ЛЖВ до системи медичних послуг.
Прогалина: Залучення та утримання у системі медичних послуг.

Київ
Зміна: Проведення необхідних лабораторних аналізів (ІФА, CD4 та біохімічний аналіз крові) за один візит пацієнта до кабінету «Довіра»/АРТ сайту.
Прогалина: Залучення до системи медичних послуг.

Київська область
Зміна: Повернення пацієнтів, які загубились з-під медичного нагляду, до системи медичних послуг за допомогою письмових нагадувань, СМС-повідомлень, телефонних дзвінків.
Прогалина: Залучення та утримання у системі медичних послуг.

Кіровоградська область
Зміна: Оцінка вузькими спеціалістами та фахівцями ПМСД ризику інфікування ВІЛ.
Прогалина: Тестування та перенаправлення.

Миколаївська область
Зміна: Залучення лікарів первинної медико-санітарної допомоги до медичного нагляду за ЛЖВ.
Прогалина: Залучення до системи медичних послуг.

Одеська область
Зміна: Тестування з ініціативи медичного працівника вузькими спеціалістами (фтизіатр, дерматовенеролог, нарколог, гінеколог).
Прогалина: Тестування та перенаправлення.

Херсонська область
Зміна: Оцінка вузькими спеціалістами ризику інфікування ВІЛ.
Прогалина: Тестування та перенаправлення.

Для обміну досвідом роботи регіональних команд проектом RESPOND створено відкритий ресурс у формі регіональних електронних сторібордів, які містять інформацію щодо історії створення та складу  колаборативу з покращення якості у кожному регіоні, регіональні пакети змін та динаміку їх впровадження, поточні регіональні каскади профілактики та лікування ВІЛ-інфекції, карти охоплення сайтів АРТ послугами НУО, приклади успішних історій, інтерактивні графіки, які відображають показники тестування та  виявлення ВІЛ-інфекції, взяття на диспансерний облік та початок АРТ.

З короткою презентацією-відеоінструкцією про ресурс можна ознайомитися за цим посиланням.

Програму та презентації зустрічі розміщено на сайті проекту RESPOND.

За цим посиланням можна продивитися фотографії заходу.