Повернувшись на свої робочі місця, представники регіональних центрів протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу і проектів USAID, які у лютому брали участь у тренінгу проекту RESPOND «Arc GIS Online», мали змогу застосувати нові знання і навички на практиці.

Ось що розповіла про застосування картування як засобу візуалізації Жанна Антоненко, завідувач відділом МіО Київського міського центру СНІДу:

«Найбільш актуальним питаннями для нашого регіону (м. Київ) є питання розуміння складності процесу розвитку епідемії ВІЛ-інфекції, доступності послуг, планування роботи. Повернувшись з тренінгу ми спробували розробити карти з поширеності, захворюваності на ВІЛ-інфекцію/СНІД, співвідношення ВІЛ-інфекції і туберкульозу, показати взаємозв’язок наявних послуг, і те,  як вони впливають на епідемію, які рішення ми повинні прийняти для певного району міста.

Виявляється, що сьогодні ця інформація є цікавою і корисною не тільки для посадовців, які приймають рішення, а й  для неурядового сектору, оскільки є запит на таку інформацію і від громадських організацій.

Крім того, у нас була перша спроба застосувати карти для презентації  Проекту  Міської цільової соціальної програми протидії епідемії ВІЛ-інфекції на 2015-2018 роки на засіданні Київської міської координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДУ.

Ми продемонстрували відмінності епідемії на субрегіональному рівні та обмеження доступу населення до тестування на ВІЛ. Наприклад, у столиці функціонують лише 4 кабінети “Довіра”, що є бар'єром для забезпечення вільного доступу населення до послуг з консультування і тестування на ВІЛ через перевантаженість та віддаленість від окремих житлових масивів.

У нашому інформаційному бюлетені ми візуалізували поширеність епідемій ВІЛ-інфекції та туберкульозу у місті Києві, де рівень захворюваності на СНІД зростає і становить у 2014 році 17,4 на 100 тис. населення.  Серед вперше в житті виявлених  хворих на стадії СНІДу у 73% діагностовано туберкульоз. На карті чітко можна побачити зв'язок між рівнем захворюваності на СНІД та захворюваністю на ко-інфекцію, що є вкрай актуальною проблемою для міста.

Такий спосіб представлення інформації стимулює попит на дані і використання для прийняття рішень. Крім того, картуванні та інші навички візуалізації роблять працю фахівців з моніторингу та оцінки не тільки більш затребуваною, а й більш цікавою».

Карта 1. Відмінності епідемії на субрегіональному рівні та обмеження доступу населення до тестування на ВІЛ (натисніть, щоб збільшити)

Prevalence of HIV in Kyiv city and limited access to HCT services

 

Співробітники проекту USAID «Посилення контролю над туберкульозом в Україні» також взяли участь у тренінгу проекту RESPOND з використання програми ArcGIS і підготували інтерактивну карту медичних закладів, які спеціалізуються на наданні протитуберкульозних послуг у м. Києві:: http://www.arcgis.com/apps/Viewer/index.html?appid=bdb9620dc71247d6b365ca4ea53d3c88